טיפול זוגי


אז מה ה"אני מאמין" שלי בעבודה עם זוגות?
זוגות רבים הולכים לאיבוד כששואלים אותם מה הבעיה שלהם.
לעיתים הם יגידו: זה פשוט לא עובד, לעיתים הם ישתמשו בביטוי "בעיה בתקשורת", כשיישאלו מה הבעיה בקשר ולעיתים הם פשוט יבטאו עמדה של שחיקה ואובדן עניין בקשר.
יש זוגות שמספרים על פערים אישיותיים שנראים בלתי ניתנים לגישור ויש כאלה שמדברים על ציפיות שונות של בני הזוג מהקשר או מההורות.
אבל באמת רוב האנשים פשוט אינם מבינים איך האדם שהיה מושא החלומות או מקור האהבה שלהם הפך להיות מאיים, מאכזב, לא מעניין או פוגע.
כשזוג מגיע לחדר הוא מגיע עם מצוקה קשה במרחב הזוגי אבל גם עם סיפור של כל אחד ואחד מהם על מה הבעיה האמיתית.
זוגות רבים גם מתמודדים עם חרדה, דכאון או טראומה של אחד מבני הזוג או מגיעים רגע אחרי גילוי של רומן.
הדרמה הזוגית נכנסת לחדר יחד עם בני הזוג, הרגשות הקשים עומדים בחלל החדר גם בשתיקות וגם בחילופי הדברים ובמבע הגוף.
הקשר הוא הזירה בעלת הרגשות הכי עוצמתיים והכי רדיואקטיביים שיש.
אני, כמי שפגשה כבר כל כך הרבה זוגיות מבינה ויודעת שכל אחד מבני הזוג חווה חוויה מאוד קשה ומתסכלת בקשר, אחרת הם לא היו באים.
בכשל בקשר אין אשם אחד ואין שני אשמים!
בכשל בקשר יש שני אנשים שניסו להתקרב בכל הדרכים שהם ידעו, נתקעו, נחבטו, נפגעו ואז ניסו שוב בדרך אחרת או נבהלו ונסוגו.
שני בני הזוג רוצים קשר מיטיב ובטוח, שני בני הזוג רוצים להרגיש אהובים ומספקים, שני בני הזוג רוצים להיות מובנים ונראים ולהרשות לעצמם פגיעות וחולשה בקשר.
בנוסף, אני יודעת שכולנו צריכים לעיתים הרגעה, עירסול, ליטוף, עידוד ואישור.
ככל שאנחנו מרגישים פחות מובנים וככל שהצרכים שלנו פחות נענים אנחנו נאלצים להגן על עצמנו מפני הפגיעה שבאי הקשר או בסכנה שהקשר מביא לפיתחנו.
ההגנות הללו פוגעות בנו, באחר ובקשר אבל אין לנו ברירה אלא להשתמש בהן באין פתרון אחר.
הטיפול עוזר לבני הזוג להבין מה התקלקל למרות הרצון המשותף והטוב של שניהם לרצון, קירבה ואיכפתיות.
הם מבינים לעומק למה הם עושים מה שהם עושים, למה הם מספרים לעצמם מה שהן מספרים ולמה זה לא מצליח, בהמשך הם גם שומעים את אותו דבר על בן זוגם.
הם לומדים את הדינמיקה הלא מיטיבה שהם נמצאים בה וחושפים מה הצרכים העמוקים שהם זקוקים להם מבני הזוג וכיצד לבקש אותם מבני הזוג באופן שבן/בת הזוג יוכלו וירצו להיענות.
בהמשך הם מבינים כיצד דפוסי ההגנה שלהם בקשר משחקים תפקיד בקשר הזה וכיצד פצעי הילדות שלהם יכולים להיות ננגעים ונרפאים בתוך המרחב הזוגי.
עתה, כשהם בטוחים, הם יכולים להושיט יד ולקבל נחמה, תחושת אהיבות ובטחון בכל עת. לעיתים, הם עדיין יפספסו זה את זו ואז הם ידעו לפנות זו אל זה ולתקן את הקרע שנוצר ולהרגיש קרובים מאי פעם.